41 spotkanie DKK

Podczas spotkania , które odbyło się w dniu 28 lutego  omawialiśmy reportaże F. Springera- Miasto Archipelag: Polska mniejszych miast.Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer przejechał całą Polskę od Słupska po Krosno i od Suwałk do Wałbrzycha, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiając  z mieszkańcami.

42 spotkanie DKK

29 marca omawialiśmy książkę P. Kerra- Pomarańcze w śniegu: Pierwsza zima na Majorce. Lektura okazała sie kunsztownie napisaną, przezabawną książką, której akcja dzieje się w zapierającej dech w piersiach scenerii Majorki. Czy głównym bohaterem książki może być wyspa? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli jest nią Majorka. W dodatku ukazana w sposób szczególny – jako kraina niewielkich spokojnych wsi ukrytych w malowniczych dolinach wśród winorośli i drzew cytrusowych. Rodzina Kerrów spełnia swoje wakacyjne marzenie i opuszcza Szkocję, by zająć się uprawą pomarańczy.

43 spotkanie DKK

Spotkanie w dniu  7 kwietnia  miało wyjazdowy charakter. Klubowicze wybrali się  do muzeum Zofii Nałkowskiej - Domu nad łąkami, gdzie swoje dzieciństwo spędziła pisarka. Po zwiedzaniu był czas na dyskusje nad jej twórczością.

44 spotkanie DKK

Odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek w dniu 23 maja. podczas spotkania  omawialiśmy dwie pozycje książkę J. Czyżowej – Czas kobiet oraz J. Lawson – Udawajmy, że to się nie wydarzyło.45 spotkanie DKK

Spotkaliśmy się  w dniu 27 czerwca by już w wakacyjnym nastroju dyskutować o dwóch  polskich powieściach kryminalnych „21:37” M. Czubaja oraz  „Morderstwo pod cenzurą” – M. Wrońskiego.

46 spotkanie DKK

Po wakacyjnej przerwie spotkaliśmy się w w dniu 19 września  by dyskutować nad książką „Sto lat samotności” G. Garcia Marqueza książce, która odmieniła literaturę współczesną. Jest ona opowieścią o powstaniu, rozkwicie, chyleniu się ku ruinie oraz całkowitym upadku miasteczka Macondo oraz  rodziny Buendiów, która je założyła. Książką, w której realizm miesza się z fantastyką .

47 spotkanie DKK

Czterdzieste siódme spotkanie w dniu 24 października omawialiśmy "Madame"- Antoniego Libery oraz dyskutowaliśmy o poezji Zbigniewa Herberta w związku z trwającym jeszcze rokiem poety.

48 spotkanie DKK

Na  spotkaniu w dniu 28 listopada omawialiśmy powieści Szczepana Twardocha - „Król”. Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą. Oraz targani namiętnościami bohaterowie, żywe konflikty i emocje, wciągająca akcja i jej nieprzewidywalne zwroty. To pierwszy w polskiej powojennej literaturze tak ciekawy i wolny od mitologizowania portret żydowskiego bohatera oraz pasjonujące realia Warszawy lat 30. XX wieku. Literacki knock-out.

49 spotkanie DKK

Pierwsze w nowym roku spotkanie odbyło się w dniu 2 stycznia 2019 r. omawialiśmy na nim  książkę „Rudowłosa” O. Pamuka."Rudowłosa"jest powieścią zbudowaną z zazębiających się wątków i następujących jeden po drugim zwrotów akcji, pełną aluzji historycznych i społecznych; trudną, kłopotliwą, mocną, ale wspaniałą powieścią, która stawia przed nami nowe fakty, wymagające od nas refleksji. Jest powieścią uniwersalną, która uwspółcześnia antyczną tragedię i doprowadza ją tak daleko, jak to możliwe

50  spotkanie DKK

Podczas jubileuszowego spotkania w dniu 15 lutego omawialiśmy książkę Le Corbusier. Archtekt jutra A. Flinta przybliżającą postać genialnego architekta i jego dzieła. Na zakończenie  spotkania był urodzinowy tort z okazji pięciolecia  klubu.

51  spotkanie DKK

Na spotkaniu w dniu 27 marca  omawialiśmy książkę Grandhotel J. Rudisa. Pomiędzy ziemią a niebem, w hotelu – cudzie architektury na szczycie góry Ještěd, nad Libercem rozgrywa się akcja powieści nad chmurami. Fleischman, trzydziestolatek bez imienia, cierpi na specyficzną przypadłość: niemożność osiągnięcia czegokolwiek. W zasadzie nic go nie wyróżnia. Nigdzie nie był, niczego nie dokonał. Podczas wizyt u psychologa usiłuje przeanalizować swoje życie, choć zdecydowanie lepiej rozumie pogodę, która według niego rządzi światem. Obserwując niebo z tego niezwykłego szczytu zrozumie, że jedyna droga do szczęścia wiedzie przez chmury. "Grandhote" nawiązuje do najlepszych tradycji czeskiej literatury – twórczości Bohumila Hrabala i Josefa Škvoreckiego.

52 spotkanie DKK

24 kwietnia w  obecności  14 klubowiczów omawialiśmy książkę M. Szabo” Zamknięte drzwi”. To powieść psychologiczna z subtelnie, lecz barwnie zarysowanymi sylwetkami dwóch kobiet - pisarki i jej zdziwaczałej, oschłej wobec ludzi, lecz kochającej zwierzęta i kochanej przez nie gosposi. Dlaczego staruszka nikogo nie wpuszcza do swego mieszkania i jaką  skrywa tajemnicę? To właśnie pytanie zadaje sobie czytelnik od pierwszych stron książki.

53 spotkanie DKK

W dniu 29 maja, na kolejnym spotkaniu klubu omawialiśmy książkę A. Kuźniak. „Stryjeńska. Diabli nadali”  historię barwnego życia znanej artystki.

54 spotkanie DKK

Na ostatnim przed wakacjami spotkaniu w dniu 12 czerwca omawialiśmy  bestselerową powieść K. Keseya „Lot nad kukułczym gniazdem „, której akcja rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym, gdzie twardą ręką rządzi siostra Ratchet.